Vřetenové schodiště dokáže zaujmout na první pohled snad každého. Když procházíte zámkem Lednice, nemůžete jen tak přehlédnout vytesané schodiště z jednoho kusu statného dubu a obdivujete tu mistrovskou práci tamních řezbářů. Při návštěvě hradu Kokořín vás přivítá vřetenové schodiště u vstupu do hradní věže, nachází se i na hradě Lichnice, na zámku Frýdlant, v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech a jistě byste sami našli další významné historické objekty, kde se s těmito typy schodišť můžete setkat.
Schody postavené ve tvaru spirály či vřetene měly již v dávné historii svůj význam, hradní věže a paláce bránily před útokem nájezdníků a dobyvatelů hradů, kdy obránci bylo ve výhodnější pozici s držením zbraně v pravé ruce, a důležité bylo i omezení nároků na prostor při výstavbě obytných budov. Vřetenová schodiště totiž vyžadují jen úzký prostorový koridor, mnohdy zcela nezávislý na obvodovém a opěrném zdivu. Této vlastnosti se využívá i dnes, při výstavbě rodinných domů, společenských budov, administrativních objektů atd.
Co obnáší mít vřetenové schodiště doma
Především výrazný dominantní prvek, kterým zaujmete pozornost, a jemuž se váš zrak bude zřejmě věnovat i mnoho let po jeho vybudování. Pokud zvolíte vhodnou koncepci, která dobře zapadne mezi ostatní prvky užitného prostoru, půjde o řešení odvážné a rozhodně zajímavé.
Můžete jej umístit kamkoli do prostoru a lze jej zhotovit na míru v různých koncepcích materiálového řešení, např. v kombinaci kovu, dřeva, tvrzeného skla, jednotlivé stupně mohou být užší či širší, různě dlouhé, v závislosti i na tom, jak bezpečné by schody měly být. Velkým úskalím je totiž našlapování po zužujících se stupních, kde hrozí i těžké úrazy pro malé děti či seniory.
Pamatovat byste měli i na případné stěhování, kdy za jistých okolností tudy neprojdete s velkou skříní nebo s válendou a sedací soupravou.