Zákaz prodeje wolframových žárovek přišel v nevhodnou dobu. Podle mínění mnoha odborníků to bylo příliš brzy. V té době totiž nedosahovaly LED žárovky takových parametrů, které od nich lze očekávat dnes. Vývoj čipů i samotných diod vyžadoval jistý čas a trh zaplavovaly průběžně výrobky, které odpovídaly tehdejšímu vývojovému stupni. Bohužel to s sebou neslo nepříjemnosti v podobě kratší životnosti, nízkého světelného výkonu a nepříliš ideální barvy světla a indexu podání barev.
Ještě v roce 2010 se počet prodaných LED žárovek nedal srovnávat s množstvím distribuovaných vláknových žárovek. Lidé se navíc těsně před vyhlášením zákazu jejich prodeje jimi předzásobili „na horší časy“, protože nikdo nevěděl, jakou cestou se jejich „polovodičové náhrady“ budou ubírat. Proto také úředníci z EU čelili kvůli unáhlenému zákazu značné kritice, včetně bývalého prezidenta Klause. K tomu bohužel přispěla i pochybná kvalita a omezené vlastnosti tehdejších LED žárovek a mnozí lidé na tuto technologii po vlastní špatné zkušenosti zanevřeli.
Dnešní LED žárovky jsou jiné
Jak se dalo předpokládat, vývoj polovodičů a řídících čipů nabral vyšší obrátky a to, co platilo před deseti lety, už je dávno pryč. Co lze očekávat od současných výrobků?
Vyšší světelný výkon – zatímco klasická wolframová žárovka vyzařuje světelný tok přibližně 15 lumen na 1 Watt, současné LEDky již dosahují svítivosti 85 – 100 lumen/W. Spotřebují k tomu tedy mnohem méně energie a tím pádem šetří vaši peněženku.
Volitelná teplota světla – nejsme již odkázáni na namodralé, studené odstíny, které byly typické pro první LEDky na trhu. Dnes je možné vybírat mezi studenou, neutrální a teplou bílou a rozmístit je v bytě nebo v kanceláři podle toho, jak nám vyhovují. Není tedy problém vybrat si třeba žárovku s teplotou chromatičnosti 2700 K a s vysokým indexem podání barev, což je naprosto srovnatelné s tou původní, s wolframovým vláknem. Ovšem chcete-li mít doma opravdu špičkový světelný zdroj, sáhněte po náhradě denního světla v podobě plnospektrálního LED osvětlení.