Ani ne za dva měsíce již bude zahájena poslední vlna zavádění elektronické evidence tržeb, která se dotkne všech, kteří přijímají platby v hotovosti. Podle dostupných informací se prozatím například v Plzeňském kraji přihlásilo málo podnikatelů. Někteří si myslí, že je EET zbytečná, protože ministerstvo financí má již takhle dostatek informací, aby mohlo v klidu a bez problémů kontrolovat finanční toky. Někteří však doufají, že díky kontrole formou kontroly tržeb dojde ke srovnání konkurenčního prostředí.
Od nového roku bylo obchodníkům vydáno celkově 168 autentizačních kódů, které jsou nutné právě proto, aby bylo možné evidovat tržby elektronicky. Z uvedeného počtu však není jasné, kolik z nich je těch, kteří vstupují do EET nově v rámci vlny, která začíná 1.5., a kteří jsou například novými živnostníky. Pro ty, kterých se poslední fáze EET týká jsou zavedeny infolinky v rámci finančních úřadů, na kterých se mohou informovat na všechno, co potřebují, co potřebují zařídit, kam mají zajít atp.
Poslední vlna zavedení, se, jednoduše řečeno, týká, všech podnikatelů, kteří přijímají či budou přijímat platby v hotovosti. Od prvního května letošního roku se tedy zařadí do skupiny s EET například cukráři, kadeřnice, lékaři, opraváři, pekaři, řemeslníci, řezníci či účetní. Pouze některým z uvedených bude snížena sazba DPH.
I přes to, že je před námi v podstatě měsíc do spuštění, většina živnostníků ještě přípravu vůbec nezahájila, protože stále doufají, že ústavní soud do 1.5.2020 rozhodne právě v jejich prospěch a evidenci jako takovou prostě odmítne. Vzhledem k tomu, že drobní podnikatelé prakticky nezatěžují stát zaměstnanci, dovolenými, nemocenskými, zdá se, že skutečně pro tyto drobné živnostníky je tato forma elektronického účtování pouze trestem. Mezi nimi se však sem tam objevují i názory, které se zaváděním souhlasí, neboť by se tímto krokem mohlo narovnat konkurenční prostředí.