Já jsem zastáncem toho, že ani jedno zvířátko není startem pro chov dalších, na čas a péči náročnějších zvířat. Žádné není „pro děti“. Jsou to živí tvorové, a proto k nim musíme přistupovat zodpovědně a s láskou.
Začneme křečkem.
Máme dost druhů, ale musíme dopředu vědět, kterého bychom chtěli ve své kleci.
Nejčastěji je v domácnostech chovaný křeček zlatý. Původní přirozené zbarvení se dost vytrácí a místo něj bývají nabízené barevné mutace. Nebo i dlouhosrstý. U něj je navíc potřeba občas pročesávat srst měkkým kartáčkem, protože on sám to nezvládne.
Kdybyste si chtěli pořídit menšího, je tu křečík džungarský. I tento je vhodný k ochočení a rád si hraje se svým majitelem. Dále máme Roborovského, Cambplellův a čínský. Roborovského jsou velmi nedůvěřiví a jsou spíš vhodní na pozorování, než hraní.
Nesmíte zapomenout, že jsou to noční zvířátka. Přes den spí, jen občas s napůl otevřenýma očima vylézají a jdou se na své místečko, které si sami zvolili jako záchod, vyčurat. Vyspaní bývají kolem páté, nebo šesté hodiny odpolední, kdy se jdou nejdřív po svém spánku, občerstvit.
Neberte je násilím z klece vždy, když je vidíte, oni sami si musí určit, kdy mají náladu na hraní.
Mějte na paměti, že tato zvířátka se dožívají nízkého věku. Tak dva, dva a půl, vzácně tři roky.
I když si spousta lidí myslí, že každé zvíře potřebuje společnost svého druhu, tady to neplatí. Jsou to samotáři.
Ke krmení se dají koupit už hotové směsi, ale přesto potřebují i zelené, jako např. pampelišku, luční trávu, pak ovoce, rajčata, okurku, květák, hlávkový salát. Ale také moučné červy, které koupíte ve zverimexu. Maso, tvaroh, jogurt a samozřejmě seno, vodu, větvičky k ohlodávání.
Morčeje proti křečkovi větší, pomalejší, takže se nemusíme bát, že ho nechytíme, kdyby se najednou vydalo na špacír.
Je to zvířátko, které nám při správné péči a samozřejmě, pokud těžce neonemocní, může dělat radost až sedm let. Jsou hladkosrstá, hrubosrstá, kudrnatá, vírosrstá a dlouhosrstá. Poslední dobou vešli do obliby tzv. skinny, neboli naháči. Morče nešplhá do výšky, proto když sundáte vršek jeho obydlí a ono si stoupne na zadní, jen se opře o okraj a bude se rozhlížet po okolí. Nepokusí se vyskočit.
Je to ale hlodavec, proto potřebuje neustále obrušovat řezáky. K tomu je zapotřebí, aby měl neustále k dispozici větvičky ovocných stromů, ale také kořenovou zeleninu, suché pečivo. Salát, jitrocel, pampeliška, seno, občas vařené vajíčko, trochu tvarohu, nebo kuřecí kosti.
Také se dají koupit hotové směsi, ale dávat jen ty nestačí.
Je to denní zvířátko, které má rádo společnost svého druhu, ale i zvukově si řekne svému páníčkovi, že si s ním chce hrát. Jestliže nechcete víc než jedno, rozhodně si dobře promyslete, zda je vhodnější . Pokud jste se rozhodli a nevadí vám mít větší zvířecí společnost, je lepší mít samičky než samečky. Ti se v dospělosti nechtějí tolerovat a perou se.
Tak jak jste se rozhodli?